2010 Results

RACE OF THE TORCH Women
1st Nelowa Nusunginya 24:49:00
2nd Katie Oates 24:50:00
3rd Kelly Broudis 25:44:00

RACE OF THE TORCH Men
1st Gavin DeWilde 17:45:00
2nd Joseph DeWilde 18:04:00
3rd Andrew Marks 18:25:00
KNUCKLE HOP Women
1st
2nd
3rd
KNUCKLE HOP Men
1st David Thomas - Palmer 95' 9"
2nd Casey Ferguson - Chevak 83' 4 3/4"
3rd Chris Warrior - Wasilla 82' 2"
TOE KICK Women
1st Carol Pickett-Hull 44"
2nd Asaaluk Irelan 40"
3rd No Third

TOE KICK Men
1st David Thomas 76"
2nd Conor Ferguson 72"
3rd Aky Anderson 68"
KNEEL JUMP Women
1st Sharlane King 45"
2nd Erica Meckel 44 1/4"
3rd Alice Strick 36 3/4"

KNEEL JUMP Men
1st Austin Sumdum 58"
2nd Chris Warrior 55"
3rd Phillip Blanchett 45"
ONE HAND REACH Women
1st Alice Strick 59"
2nd Sharlane King 56"
3rd Caitlin Tozier 48"

ONE HAND REACH Men
1st Casey Ferguson & David Thomas 66"
2nd no Second
3rd Jesse Frankson Sr. 64"
4 MAN CARRY
1st Quincy Bennett 67' 1 1/2"
2nd Matthew Evans 61' 6 1/2"
Drew Dewberry 47' 11 1/2"


 
ESKIMO STICK PULL Women
1st Aurora Warrior - Wasilla
2nd Amanda Attla - Wasilla
3rd Aziah Sullivan - Fairbanks
ESKIMO STICK PULL Men
1st Stan Swetzof - North Pole
2nd Matthew Evans - Fairbanks
3rd Sean O'Brien - Anchorage
GREASED POLE WALK Women
1st Chelsea Morrow - Wasilla 67 1/2"
2nd Nelowa Nunsunginya - North Pole 66"
3rd Amanda Attla - Wasilla 49 1/2 "

GREASED POLE WALK Men
1st Leroy Shangin - Anchorage 67 3/4"
2nd Anthony Binion - Fairbanks 41 1/4"
2nd Mark Tubin - Anchorage 41 1/4
ALASKAN HIGH KICK Women
1st Erica Meckel - Fairbanks 68"
2nd Aurora Warrior - Wasilla 66"
3rd Autumn Ridley - Anchorage 62"

ALASKAN HIGH KICK Men
1st David Thomas - Palmer 92" 1 miss @ 92"
2nd Tim Field - Noorvik 92" 1 miss @ 82"
3rd Mark Tubin - Anchorage 90" 1 miss @ 66"
INDIAN STICK PULL Women
1st Christina Glenzel - Soldotna
2nd Rachel Ahsogeak - Fairbanks
3rd Amber Glenzel - Soldotna

INDIAN STICK PULL Men
1st Leroy Shangin - Anchorage
2nd Tim Standifer - Tyonek
3rd Matthew Evans - Fairbanks
EAR PULL Women
1st Alekaq Nicole Colbert - Napakiak
2nd Mitsi Evans - Fairbanks
3rd Tami Frankson - Pt. Hope

EAR PULL Men
1st Leroy Shangin - Anchorage
2nd Anthony Binion - Fairbanks
3rd Mark Tubin - Anchorage
TWO FOOT HIGH KICK Women
1st Erica Meckel - Fairbanks 6' 4"
2nd Sharlane King - Anchorage 5' 8"
3rd Aurora Warrior - Wasilla 5' 6"

TWO FOOT HIGH KICK Men
1st Casey Ferguson - Anchorage 7' 10"
2nd Tim Fields - Noorvik 7' 8"
3rd Andrew Demientieff - Anchorage 7' 6"
DROP THE BOMB Women
1st
2nd
3rd

DROP THE BOMB Men
1st Quincy Bennett - Chevak 58' 1"
2nd Lee McCotter - Tanacross 55' 1/4"
3rd Chris Warrior - Wasilla 28' 10"
ARM PULL Women
1st Nicole Johnston - Chugiak
2nd Noel Strick - Wasilla
3rd Aurora Warrior - Wasilla
ARM PULL Men
1st Dorian Traylor - Anchorage
2nd Garry Hull Sr. - Anchorage
3rd Stan Swetzof - Unalaska
SCISSOR BROAD JUMP Women
1st Erica Meckel - Fairbanks 27' 2 1/4"
2nd Marjorie Tahbone - Nome 22' 7 1/2"
3rd Nelowa Nunsunginya - North Pole 22' 4 1/4"

SCISSOR BROAD JUMP Men
1st Tim Field - Noorvik 34' 1 1/4"
2nd Chris Warrior - Wasilla 33' 6 1/2"
3rd Casey Ferguson - Anchorage 32' 6 3/4"
One Foot High Kick Women (Canadian Style)
1st Erica Meckel - Fairbanks 84"
2nd Aurora Warrior - Wasilla 76"
3rd Autumn Ridley - Anchorage 74"
One Foot High Kick Men (Canadian Style)
1st Tim Field - Noorvik 114"
2nd Casey Ferguson - Anchorage 106"
3rd Austin Sumdum 102"
MUKTUK EATING
1st Donna Rexford - Fairbanks 36.00 secs
2nd Brower Frantz - Barrow 38.50 secs
3rd Art Oomittuk - Pt. Hope 39.41 secs
 
EAR WEIGHT Women
1st
2nd
3rd

EAR WEIGHT Men
1st Leroy Shangin - Anchorage 875' 6"
2nd Sean O'Brien - Anchorage 62' 11 1/2"
3rd Drew Dewberry - Fairbanks 49' 4 1/2"

NATIVE DANCE Eskimo
1st Utuqqagmiut Dancers - Wainwright
2nd Barrow Nuvukmiut Dancers
3rd Barrow Dancers

NATIVE DANCE Indian
1st Tanana
2nd Tanacross
3rd FNA JOM

BABY CONTEST Fur
1st Noah Gavin Itta - Barrow
2nd Kaylen Molly - Anchorage
3rd Kayden Ahmoagak - Wainwright

BABY CONTEST Cloth
1st Kaylen Molly - Anchorage
2nd Kayden Ahmoagak - Wainwright
3rd Lila Moses - Fairbanks

BABY CONTEST Skin
1st Layla Peter - Ft. Yukon
2nd Kaylee Bree Carroll - Ft. Yukon
3rd Cayden & Kinlee Roberts - Fairbanks

 

NATIVE DRESS Eskimo Fur
1st Kelly Jean Lincoln
1st Lisa Nalikak
3rd Frieda N. Kaleak

NATIVE DRESS Eskimo Cloth
1st Flossie Morey - Kenai
2nd Dora Itta - Barrow
2nd Mandy Itta - Barrow/Nenana

NATIVE DRESS Indian Hide
1st Kayla Anna Nelson-Winfrey - Fairbanks
2nd Shawny Frerichs - Kotzebue/Ruby

NATIVE DRESS Indian Cloth
1st Nita Esmailka - Alaska/Oregon
2nd Kristen Huntington - Ft. Yukon
3rd Preston Blake Huntington - Galena

SEAL SKINNING
Only one seal, demonstration only

FISH CUTTING
1st Hilma Shaving - Anchorage 32.47 sec
2nd Marjorie Tahbone - Nome 46.78 sec
3rd Ramona Rock - Pt. Hope 61.84 sec

BLANKET TOSS Women
1st Frieda Kaleak
2nd Jillian Walker
3rd Marjorie Tahbone

BLANKET TOSS Men
1st David Thomas, Anchorage
2nd Jared Pickett, Petersburg
3rd Billy Kenton, Barrow

Howard Rock Outstand Athlete Award
Erica Meckel

A.E. Bud Hagberg Sportsmanship Award
David Thomas - Palmer

MISS WEIO
Marjorie Tahbone; Miss WEIO 2010
Elizabeth Rexford; First Runner Up
Pauline Nay; Second Runner Up

Special Awards
Most Traditional Marjorie Tahbone
Most Talented Marjorie Tahbone
Miss Congeniality Melissa Tabor
Most Photogenic Angelia Folger
Public Speaking Marjorie Tahbone