2012 WEIO Results
TOE KICK Women

1st Terry Johnson - Anchorage 56"-3 misses
2nd Autumn Ridley - Anchorage 55"-1 miss
3rd Jaclyn Weston - Anchorage 52" - 2 misses
TOE KICK Men

1st Nick Hanson - Unalakleet 92"-3 misses
2nd Christian Paul - Kipnuk 76"-2 misses
3rd Forest Strick - Wasilla 76"-4 misses
KNEEL JUMP Women

1st Amber Vaska - Fairbanks 48 1/2"
2nd Sharlane King - Anchorage 43 3/4"
3rd Erica Meckel - Fairbanks 43 3/4"
KNEEL JUMP Men

1st Christian Paul - Kipnuk 64"
2nd Kyle Worl - Anchorage 55"
3rd Chris Warrior - Wasilla 53 1/2"
RACE OF THE TORCH Women

1st Dorothy O'Donnell - Fairbanks 21:39
2nd Dawn Dinwoodie - Anchorage 23:31
3rd La'ona DeWilde - Fairbanks 24:10
RACE OF THE TORCH Men

1st Gavin DeWilde - North Pole 17:20
2nd Frederik Peterson - Illulissat, GL 17:45
3rd Theodor Alder - Salmon Bay 17:49
ONE HAND REACH Women

1st Chelsea Attla Morrow - Wasilla 59
2nd Autumn Ridley - Anchorage 56
3rd Jaclyn Weston - Anchorage 54
ONE HAND REACH Men

1st Bernard Clark - Wasilla 67
2nd David Thomas - Palmer 66
3rd Brad Weyiouanna - Barrow 64
SEAL SKINNING

1st Mary Kakoona 2:05
2nd Charlie Brower 2:28
3rd Frederic Petersen 5:28
FISH CUTTING

1st Marjorie Tahbone - Nome :47
2nd Davida Hanson - Unalakleet 1:14
3rd Charles Brower - Barrow 1:17
ESKIMO STICK PULL Women

1st Mandy Sullivan  
2nd Aizan Sullivan  
3rd Paulina Valeria  
4th Vanessa Tahbone  
ESKIMO STICK PULL Men

1st Chris Jerve  
2nd Stan Suetzoff  
3rd Walter Hawkins  
GREASED POLE WALK Women

1st Erica Mechel 64.5
2nd Chritiane Glenzel 32
3rd Deenaalee Hodgdon 29 1/4
GREASED POLE WALK Men

1st David Thomas 60
2nd Kyle Worl 54 1/4
3rd Leroy Shangin 42 1/4
BABY CONTEST Fur

1st Chase Dozette  
2nd Rena Zottola  
     
BABY CONTEST Cloth

1st Jaden Attla-Larson/Joesias Firmin  
2nd Alexis Engler  
3rd Gisele Derrickson  
BABY CONTEST Skin

1st Billie Aiken  
2nd Siena Reid  
3rd Anjalee Alred  
 
ALASKAN HIGH KICK Women

1st Jaclyn Weston - Anchorage 81"
2nd Autumn Ridley - Anchorage 79"
3rd Sharlane King - Anchorage 68"
3rd Erika Meckel - Fairbanks 68"
ALASKAN HIGH KICK Men

1st Elijah Cabinboy - Nome 93"
2nd David Thomas - Palmer 92"
3rd Andrew Demientieff - Anchorage 90"

MUKTUK EATING

1st James Lampe 51.19
2nd Donna Rexford 1:10
3rd Chris Warrior 1:12
 
INDIAN STICK PULL Women

1st Brittany Woods - Fairbanks
2nd Jewel Curtis - Wasilla
3rd Joni Earp - Nome
INDIAN STICK PULL Men

1st Minik Platou - Nuuk, GL
2nd Forest Strick - Wasilla
3rd Chris Warrior - Wasilla
EAR PULL Women

1st Vanessa Tahbone  
2nd Michelle Strange  
3rd Nicole Johnston  
EAR PULL Men

1st James Lampe Jr.  
2nd Andrew Demientieff  
3rd Leroy Shangin  
TWO FOOT HIGH KICK Women

1st Erica Meckel 73" 0 miss
2nd Autumn Ridley 73" 1 miss
3rd Sharlane King 71"
TWO FOOT HIGH KICK Men

1st David Thomas 94'' 0 miss
2nd Andrew Demientieff 94" 1 miss
3rd Elijah Cabinboy 92" 2 miss
NATIVE DRESS Eskimo Fur

1st Rebecca Brower -  Barrow  
2nd Denali Whiting -  Kotzebue  
3rd Forest Rose Walker  
NATIVE DRESS Eskimo Cloth

1st Helga Nielsen -  Greenland  
2nd Rebecca Brower -  Barrow  
3rd Vanessa Tahbone -  Nome  
NATIVE DRESS Indian Hide

1st Charmaine Christiansen - Fairbanks  
2nd Allen McGinty -   
3rd Christian Frerichs (From Ruby)  
3rd and Nahtryah Pope  
NATIVE DRESS Indian Cloth

1st Nelly Northway -  Northpole  
     
     

BLANKET TOSS Women

1st Dorothy O'Donnell - Fairbanks  
2nd Marjorie Tahbone - Nome  
3rd Sharlane King - Anchorage  
BLANKET TOSS Men

1st David Thomas - Palmer  
2nd Charles Lampe - Kaktovik  
3rd Forrest Strick - Wasilla  
DROP THE BOMB Women
DROP THE BOMB Men

1st Brad Weyiouanna 78' 6 1\4"
2nd Sterling DeWilde 70' 11"
3rd Kyle Worl 69' 1 1\2"
Bench Reach Women

1st Deenaalee Hodgdon - Fairbanks 36"
2nd Joni Earp - Eagle River 34.5"
3rd Crystal Worl - Juneau 34.25"
Bench Reach Men

1st Nick Hanson - Unalakleet 48 3/4"
2nd Bernard Clark - Wasilla 44 1/4"
3rd Elijah Cabinboy - Nome 44"
ARM PULL Women

1st Nicole Johnston  
2nd Noel Strick  
3rd Ashleigh Naneng  
ARM PULL Men

1st Chris Jerue Jr.  
2nd Stan Swetzoff  
3rd Brian Walker Sr.  
One Foot High Kick Women (Alaskan Style)

1st Erica Meckel 81"
2nd Autumn Ridley 79"
3rd Sharlane King 76"
One Foot High Kick Men (Alaskan Style)

1st Nick Hansen Unalakleet 100"
2nd Elijah Cabinboy Nome 96" 0 miss
3rd Andrew Dementieff Anchorage 96" 1 miss
EAR WEIGHT Women
EAR WEIGHT Men

1st James Lampe Jr 119' 2 1\2"
2nd Leroy Shangin 93' 2 1\2"
3rd Drew Dewberry Fairbanks 47' 11"
KNUCKLE HOP Women
KNUCKLE HOP Men

1st Christian Paul  Kipnuk 140' 8 3/4"
2nd Nick Hansen 113' 5"
3rd Kyle Worl Anchorage 101'
4 MAN CARRY

1st Abe Greybear Anchorage 127' 2"
2nd Robert Strick Wasilla 105' 10"
3rd Othniel Oomittuk Point Hope 92' 8"
 
NATIVE DANCE Eskimo

1st Nagragimuit AKP Dancers  
2nd Kingikmuit  
3rd Pavva  
NATIVE DANCE Indian

1st Minto  
2nd Tanana Traditional Dancers  
3rd FNA JOM Dancers  

Howard Rock Outstand Athlete Award
David Thomas

A.E. Bud Hagberg Sportsmanship Award
Forrest Strick

Outstanding Contributor Award
Fairbanks North Star Borough

Olive Anderson Outstanding Volunteer
YWAM - Youth with a Mission

MISS WEIO

Miss WEIO Miss Tikigaq Rosemary Berg  
1st Runner Miss Arctic Circle Denali Whiting  
2nd Runner Miss FNA Clara Purdue  

Most Traditional Miss Arctic Circle Denali Whiting
Most Talented Miss FNA Clara Perdue
Miss Congeniality Miss Top of the World Ethel Toovak
Most Photogenic Miss Arctic Circle Denali Whiting