2013 WEIO Results
TOE KICK Women

1st Autumn Ridley - Anchorage 58"
2nd Terry Johnson - Anchorage 56"
3rd Victoria Tredor - Anchorage 50"
TOE KICK Men

1st Nick Hanson - Unalakleet 94"
2nd John Waska - Newtok 92"
3rd Chris Warrior - Wasilla 88"
KNEEL JUMP Women

1st Amber Vaska - Fairbanks 55"
2nd Apaay Campbell - Gambell 52 1/2"
3rd Sharlane King - Anchorage 48"
KNEEL JUMP Men

1st Chris Warrior - Wasilla 59 1/4"
2nd Christian Paul - Kipnuk 59"
3rd Kyle Worl - Anchorage 57 3/4"
RACE OF THE TORCH Women

1st Dorothy O'Donnell - Fairbanks 21:29
2nd Barbara Towarak - Unalakleet 23:13
3rd Alice Joseph - Fairbanks 23:23
RACE OF THE TORCH Men

1st Keel Simon - Fairbanks 19:21
2nd Gavin Dewilde - North Pole 19:36
3rd Rodney Carpluk - Fairbanks 20:14
ONE HAND REACH Women

1st Autumn Ridley - Anchorage 57"
2nd Terry Johnson - Anchorage 54"
3rd Sharlane King - Anchorage 54"
ONE HAND REACH Men

1st Bernard Clark - Wasilla 68"
2nd Casey Ferguson - Anchorage 67"
3rd David Thomas - Palmer 66"
SEAL SKINNING

1st Mary Kakoona - Shishmaref 2:45
2nd Diane Dufour - Fairbanks 4:48
3rd Helga Nielsen - Greenland 5:55
FISH CUTTING

1st Davida Hansen - Unalaleet :43
2nd Marjorie Tahbone - Nome:44 :44
3rd Susanne Nielsen - Greenland :55
ESKIMO STICK PULL Women

1st Aizah Sullivan - Fairbanks  
2nd Susanne Nielsen - Greenland  
3rd Mandy Sullivan - Fairbanks  
ESKIMO STICK PULL Men

1st Chris Jerue - Wasilla  
2nd Stan Swetzof - Naknek  
3rd Matthew Evans - Fairbanks  
GREASED POLE WALK Women

1st Victoria Treder - Anchorage 35 3/4"
2nd Erica Meckel - Fairbanks 22 1/2"
3rd Amber Glenzel - Soldotna 22"
GREASED POLE WALK Men

1st Chris Warrior - Wasilla 65 1/4"
2nd Kyle Worl - Anchorage 45 1/4"
3rd Calvin Bell - Nome 43 1/2"
NATIVE BABY REGALIA Eskimo Fur

1st Quintina Tuzrouluke  
2nd Hannah Araina Itta  
3rd Autumn Oktollik  
NATIVE BABY REGALIA Eskimo Cloth

1st Karissa Dozette  
2nd Dakota Kaugas  
3rd    
NATIVE BABY REGALIA Indian Skin

1st Justice Buster Blue Attla  
2nd Scarlet Peter  
3rd Analeign Stowers  
NATIVE BABY REGALIA Indian Cloth

1st Cerosky Charlie  
2nd Helena Obed  
3rd    
ALASKAN HIGH KICK Women

1st Autumn Ridley - Anchorage 2 Miss 81"
2nd Erica Meckel - Fairbanks 1 Miss 69"
3rd Sharlane King - Anchorage 1 Miss 68"
ALASKAN HIGH KICK Men

1st Elijah Cabinboy - Anchorage 1 Miss 95"
2nd Casey Ferguson - Anchorage 2 Miss 94"
3rd David Thomas - Palmer O Miss 92"
MUKTUK EATING

1st James A. Lampe - Kaktovik :53
2nd Lillah Merculief - Wasilla :56
3rd Donna Rexford - Fairbanks :64
 
INDIAN STICK PULL Women

1st Brittany Wood-Orrison - Rampart
2nd Sara Greene - Anchorage
3rd Christina Glenzel - Fairbanks
INDIAN STICK PULL Men

1st Chris Warrior - Wasilla
2nd Walter Johnson - Anchorage
3rd Charles Teter - Fairbanks
EAR PULL Women

1st Mitsi Evans - Fairbanks  
2nd Michelle Strange - Anchorage  
3rd Noel Strick - Wasilla  
EAR PULL Men

1st James Lampe - Kaktovik, Undefeated  
2nd Leroy Sangin - Soldotna  
3rd Drew Dewberry - Fairbanks  
TWO FOOT HIGH KICK (Ak Style) Women

1st Autumn Ridley - Anchorage 74"2 Miss
2nd Amber Vaska - Fairbanks 74"3 Miss
3rd Erica Meckel - Fairbanks 74"5 Miss
TWO FOOT HIGH KICK (Ak Style) Men

1st Tim Field - Anchorage 96" 7 Miss
2nd Nick Hansen - Unalakleet 94" 0 Miss
3rd Casey Ferguson - Anchorage 94" 1 Miss
NATIVE DRESS Eskimo Fur

1st Susanne Nielsen  
2nd    
3rd    
NATIVE DRESS Eskimo Cloth

1st Janie Snyder  
2nd Gina Kalloch  
3rd Hany Douglas  
NATIVE DRESS Indian Hide

1st Mandy Sullivan  
2nd Shawny Frerichs  
3rd    
NATIVE DRESS Indian Cloth

1st    
2nd    
3rd    
BLANKET TOSS Women

1st Marjorie Tahbone - Nome 318 Points
2nd Autumn Ridley - Anchorage 311 Points
3rd Krystle Lincoln - Bethel 267 Points
BLANKET TOSS Men

1st David Thomas - Palmer 177 Points
2nd Forrest Strick - Wasilla 168 Points
3rd Charles Lampe - Kaktovik 163 points
DROP THE BOMB Women
DROP THE BOMB Men

1st Mikkel Anderson - Greenland 109'2 1/2"
2nd Kyle Worl - Anchorage 75'10 1/2"
3rd Chris Warrior - Wasilla 67'
Bench Reach Women

1st Barb Towarak - Unalaklett 30 ½”
2nd Deenaqlee Hodgdon - Anvik 29 ¾”
3rd Crystal Worl - Anchorage 29”
Bench Reach Men

1st Nick Hanson - Unalakleet 47 ½”
2nd Kyle Worl - Anchorage 44 ½”
3rd Pilo Rasmussen - Greenland 43 ¼”
ARM PULL Women

1st Nicole Johnston - Eagle River  
2nd Noel Strick - Wasilla  
3rd Annette Donaldson - Anchorage  
ARM PULL Men

1st Chris Jerue - Wasilla  
2nd Apustiaq Hoy - Greenland  
3rd Mikkel Anderson - Greenland  
One Foot High Kick Women (Alaskan Style)

1st Autumn Ridley - Anchorage 87"
2nd Erica Meckel - Fairbanks 86"
3rd Tahnee Esparza - Golovin 82"
One Foot High Kick Men (Alaskan Style)

1st Tim Field - Anchorage 117' NWR
2nd Nick Hanson - Unalakleet 110"
3rd Pilo Rasmussen - Greenland 105"
EAR WEIGHT Women
EAR WEIGHT Men

1st James Lampe Jr. - Kaktovik 844'
2nd Ira Frankson Sr., - Pt. Hope 738'4"
3rd Vincent Distefano - West Covina 435'11/2"
KNUCKLE HOP Women
KNUCKLE HOP Men

1st Christian Paul - Kipnuk 130'7 3/4"
2nd Kyle Worl - Anchorage 116' 3/4"
3rd Nick Hanson - Unalakleet 115' 10 1/4"
4 MAN CARRY

1st Matthew Evans - Fairbanks 184'9"
2nd Aputsiaq Hoy - Greenland 130'6 1/2"
3rd Ravell Northway - Northway 127'5"
 
NATIVE DANCE Eskimo

1st Nagsragmiut - Anaktuvuk Pass  
2nd Kingikmuit - Anchorage  
3rd    
NATIVE DANCE Indian

1st Tanana Traditional Dancers  
2nd Stevens Village  
3rd Minto  

Howard Rock Outstand Athlete Award: Autumn Ridley

A.E. Bud Hagberg Sportsmanship Award:
Nick Hanson

Frank Whaley Outstanding
Contributor Award:

US Coast Guard Anchorage Recruiting Office

Olive Anderson Outstanding Volunteer:
Volunteers & Policing



MISS WEIO

Miss WEIO Megan Leary  
1st Runner Frieda Kaleak  
2nd Runner Selina Sam  

Most Traditional - Megan Leary
Most Talented - Megan Leary
Miss Congeniality - Katie Oates & Megan Leary
Most Photogenic - Katie Oates